This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. Privacy PolicyOK!



×
Special News

Articles » WWE » WWE Top 10 »

Top 10 Shortest Reigning WWE Universal Champions

Top 10 Shortest Reigning WWE Universal Champions

Views: 227 | Updated On: | By Jitu Jangir



Here the list of the Top 10 shortest Reigning WWE Universal Champions.

As of February 7, 2021, there have been fourteen reigns between eight champions and two vacancies. Finn Bálor was the inaugural champion. Brock Lesnar holds three records with the championship.



He has the most reigns at three, his first reign is the longest reign at 504 days (beginning on April 2, 2017, and ending on August 19, 2018), and he has the longest combined reign at 688 days (WWE recognizes 503 days and 686 days, respectively).

Top 10 Shortest Reigning WWE Universal Champions

No.ChampionEventDateDaysReign
1. Finn Bálor SummerSlam August 21, 2016 22 Hours 1
2. "The Fiend" Bray Wyatt SummerSlam August 23, 2020 6 Days 2
3. Goldberg Fastlane March 5, 2017 27 Days 1
4. Brock Lesnar Extreme Rules July 14, 2019 27 Days 3
5. Goldberg Super ShowDown February 27, 2020 37 Days 2
6. Roman Reigns SummerSlam August 19, 2018 63 Days 1
7. Seth Rollins SummerSlam August 11, 2019 80 Days 2
8. Seth Rollins WrestleMania 35 April 7, 2019 98 Days 1
9. "The Fiend" Bray Wyatt Crown Jewel October 31, 2019 118 Days 1
10. Braun Strowman WrestleMania 36 Part 1 March 25 or 26, 2020 141 Days 1


Stay Tuned To Sacnilk For More Updates...

Tags:


Share:


Comments

Write Your Comment Here

Max Comment Length: 100 Words; Please Don't Use Bad Language Otherwise your comment will be removed


snlogo
Follow Us On Social Media: Sacnilk